REPORT z našeho LEDNOVÉHO Ortovox a Snowboard Zezula FREERIDE KEMPU

Lednový kemp byl naším třetímv řadě. První tři dny lavinového kurzu byly pod vedením zkušeného slovenského guida a zástupce firmy Ortovox pro Českou a Slovenskou republiku Jana Blažeje, který nás zásoboval nezbytnou teorií a společným cvičením v terénu. Během kurzu se kempeři dozvěděli, co je sněhový profil, jak si udělat základní kompresní test, čtení rozdílů mezi jednotlivými sněhovými vrstvami, vyhodnocení nebezpečí terénu,  jak změřit sklon svahu a používání užitečné „snowcard“, která je skvělou pomůckou při rozhodování do jakého terénu se vydat a do kterého raději ne, cvičenévyhledávání pípáky.

Vyhledávání jednoho i vícero zasypaných, postup hledání po siločárách až k podrobnému dohledání v rozmezí centimetrů. Jak si udělat  „švýcarský blok“, technika zasondování a následné vykopání oběti laviny plus vysvětlení první pomoci, stabilizace a využití výbavy, kterou bysme všichni měli ve volném terénu mít v batohu.

 

vyhodnocování sněhového profilu

 

 

 

Každý večer následovala přednáška, kde Jano  podrobně rozebral všechny faktory, které ovlivňují tvorbu lavin, vznik a strukturu sněhu, správné plánování trasy, fuknci lavinového vyhledávače,  pravidla bezpečnosti pohybu v lavinovém terénu.
Děkujeme našim partnerům SNOWBOARD ZEZULA a  ORTOWOX, skvělému fotografovi Honzovi Kodešovi, Mártymu za parádní report a všem kemprům za skvělý týden.Zbytek týdne byl věnován freeridům a výšlapům na sněžnicích či splitboardech se Smíčou, který také během týdne vysvětloval správnou techniku ježdění, jak na sjezdovkách, tak v hlubokém sněhu.

Ondra PorkertV dubnu proběhne další freeridový kemp, tak se máte na co těšit.

http://www.playgroundtravel.cz/destinace/freeride-camp/

http://www.freeride.cz/snowboard/clanky/report/snowboard-zezula-freeride-camp-leden-2014–19257/