.. Ideální pro surfing, kiting, windsurfing..

Je to pravé místo k prozkoumání těch nejlepších surfových spotů severního pobřeží Portugalska a především magického města Porta a jeho památek, místního života, dobrého jídla a vína.

 

PŘIPRAVUJEME..

 

Surfing

SURFING V PORTU A JEHO OKOLÍ

Oblasti Porta dominují písečné pláže. Ve městě Porto se nacházejí dvě významné surfové lokality, Matosinhos a Leca de Palmeira. První jmenovaná pláž má tvar uzavřeného zálivu, ohraničeného ze severu vstupním molem do přístavu a z jihu výběžkem pevniny s obranou pevností. Matosinhos nabízí nejstabilnější přísun vln pro začátečníky i pokročilé surfaře – díky tvaru zálivu jsou vždy větší vlny v jižní části, rozsáhlejší severní část je k dispozici začátečníkům. Největší výhodou je zákryt proti větru díky přístavnímu molu. Pláž Leca je oproti tomu velmi exponovaná a při větrných dnech jsou vlny obrovské. Při dobré kombinaci počasí zde však nalezneme jednu z nejlepších vln Portugalska s názvem “půl pomeranč”. Severněji od této pláže je pobřeží více skalnaté.

Když se vydáme na jih od Porta, v oblasti Espinho nás stále ještě čeká městský typ pláže. Je zde veškerý komfort restaurací a občerstvení, včetně venkovního sladkovodního bazénu. Espinho nabízí ze severní části podobný komfort jako pláž Matosinhos – je chráněna proti větru dlouhým molem. Na jih je však pobřeží otevřené.

Nejkrásnější lokalitou je oblast Maceda a Cortegaca. Pobřeží je lemované bohatým lesním porostem a strmým písečným valem, který utváří pocit divoké přírody. Pláže jsou opuštěné a není vyjímkou, že zde budete sami. Bývá však velmi větrno.

 

LOKALITA

MĚSTO PORTO

V okolí Porta se nacházejí opuštěné lokality s krásným a divokým pobřežím. Městská pláž Matoshinos nabízí krytý záliv, kde je možné surfovat za každých podmínek.

Porto je úžasné město, které je zapsané na seznam památek UNESCO. Je tu moře, víno, křivolaké uličky, obchodní bulváry, kina, kluby – všechno, co si budete přát. Centrem celého města je Avenida dos Aliados, na které najdete historickou radnici. Nedaleko se nachází náměstí s věží Torre dos Clérigos. Tato barokní věž dominuje Portu svou výškou 76 metrů. Je to nejvyšší stavba ve městě a zároveň nejvyšší věž v Portugalsku – jeden ze symbolů města, z které je krásný výhled na celé Porto.

Při procházce starým městem objevíte domy, z nichž mnohé jsou ozdobené nejrůznějšími vzory kachliček – typickým prvkem portugalské architektury. Ve městě též objevíte mnoho kostelů a jiných památek, bohatě vyzdobených vzory azulejos – modrou kresbou na glazovaných dlaždičkách. Pokud máte rádi secesi, najdete zde mnohé kavárny a místa, která vás uchvátí. Jedním z nich je i knihkupectví nedaleko Torre do Clérigos a jiným třeba vyhlášená kavárna na Rua da Santa Catarina.

Porto nabízí i bohaté kulturní zážitky – nalezneme zde ulici s malými galeriemi současného umění, moderní galerii Serralves, galerii Fotografie a mnoho jiných.

Další významnou dominantou města jsou jeho mosty. Nejznámějším mostem je pak dvoupatrový most Ludvíka I. (Ponte Dom Luís I) o výšce 45 m, jehož stavbu řídil Eiffelův kolega Théophile Seyrig. Vystavěn byl v letech 1881–1886.Vrchní patro v současnosti využívá také linka D portského „metra“.

Celkový dojem z města vám jistě zpříjemní posezení ve vinném sklepě nad sklenkou dobrého portského vína.

 

ODKAZY:

PORTO nejlepší Evropská destinace podle European Consumers choice

http://portuguese-american-journal.com/porto-best-european-destination-2012-portugal/

PORTO nejlepší destinace Evropy podle European Travelers Choice

http://portuguese-american-journal.com/porto-best-european-destination-2012-portugal/

PORTO 4 nejlepší destinace na světě LONELY PLANET

http://www.lonelyplanet.com/usa/travel-tips-and-articles/76857

Portské víno – http://www.taylor.pt/en/ , http://www.grahams-port.com/

Pro další informace pište na info@playgroundtravel.cz